Dyrektywa SUP weszła w życie. Co to oznacza?

Dodany dnia10 miesiące temu Przez

Prawo w Polsce zmienia się bardzo często. Niektóre przepisy są nam narzucane przez nas własny rząd, a inne przez Parlament Europejski. Tak było w przypadku tak zwanej „dyrektywy plastikowej”, którą muszą wdrożyć wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Nowe prawo dotyczy produkcji i wykorzystywania niektórych produktów jednorazowego użytku. Jakie zmiany niesie? Czy to oznacza koniec plastiku? Wyjaśniamy!

Co to jest dyrektywa SUP?

Czym jest dyrektywa SUP? Sam skrót wziął się od angielskiej nazwy „Single Use Plastics”, czyli jednorazowych produktów plastikowych. Możemy się już domyślić, że sama ustawa nie ma na celu walki z każdym tworzywem sztucznym, jakie możemy znaleźć w obiegu. Z czym w takim razie się wiąże? Dyrektywa Parlamentu Europejskiego reguluje obieg niektórych produktów jednorazowego użytku zawierających tworzywa sztuczne. Została ona przegłosowana już w 2019 roku! Jej celem jest przede wszystkim ochrona środowiska oraz zmniejszenie ilości plastikowych odpadów. Choć skupia się ona na ograniczeniu produkcji oraz zakazie wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku na rynek, na tym się nie kończy. Wiążą się z nią także inne obowiązki, wymogi, zasady oraz zakazy. Musisz wiedzieć, że Polska jest jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, które wprowadziły dyrektywę SUP. Prace nad ustawą trwały przeszło dwa lata. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaczęło zajmować się tą kwestią już w 2021 roku.

Po pierwsze: promocja alternatywnych rozwiązań Państwa członkowskie powinny promować alternatywne opcje dla jednorazowych produktów plastikowych, np. produkty wielorazowego użytku lub jednorazowe, które zostały wyprodukowane z innych niż plastik tworzyw, np. biodegradowalnych, takich jak drewno czy bambus. Najważniejsze, by alternatywne produkty były bezpieczniejsze dla środowiska niż te wykonane z jednorazowych tworzyw sztucznych.

Po drugie: większy udział odpadów poddawanych recyklingowi w ogólnej ilości odpadów

Państwa członkowskie powinny zachęcać obywateli do segregowania odpadów, szczególnie tych z tworzyw sztucznych wymienionych w rozporządzeniu. Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie recyklingu plastikowych butelek PET na poziomie min. 77% do 2025 roku.

Po trzecie: nowe kryteria dla producentów

Producenci produktów jednorazowego użytku muszą zmierzyć się z nowymi wymogami, które dotyczą nie tylko projektowania i produkcji, ale także ich etykietowania. Jedną z takich zmian jest obowiązek korzystania z nakrętek przymocowanych na stałe do opakowania. Przez to utrudnione będzie zbieranie nakrętek w celach charytatywnych.

Po czwarte: zakaz produkcji niektórych produktów jednorazowego użytku

Do obiegu nie będą mogły trafiać m.in. opakowania ze spienianego polistyrenu, czyli EPS (z ang. expanded polystyrene. Takie opakowania bardzo często były wykorzystywane do pakowania posiłków na wynos.

Po piąte: większe koszty dla producentów

Producenci niektórych produktów jednorazowego użytku, np. filtrów do papierosów, poniosą dodatkowe koszty. Będą oni zmuszeni do pokrycia kosztów utylizacji odpadów. Oprócz tego w ich obowiązku leżeć będzie edukacja obywateli na temat szkodliwego wpływu tego typu produktów na środowisko naturalne.

Dlaczego dyrektywa SUP została zatwierdzona i skąd się w ogóle wzięła?

Badacze środowiska morskiego udowodnili, że wśród śmieci znalezionych w środowisku morskim tworzywa sztuczne pochodzące z różnych źródeł stanowią przeszło 80%. Na tym jednak wnioski się nie kończą. Gdybyśmy te wszystkie śmieci wrzucili do jednego wiaderka, połową z nich byłyby przedmioty jednorazowego użytku, takie jak słomki, sztućce czy foliowe reklamówki. Te liczby nie mówią nam wiele. Szacuje się, że jest ich co najmniej 150 milionów ton! Oznacza to, że w oceanach i morzach pływa ponad 10 milionów worków pełnych śmieci. Dla porównania, typowa Polska rodzina produkuje rocznie około 30-40 worków śmieci. Brzmi strasznie, prawda? Idąc dalej, 27% odpadów to pozostałości z narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne. Na tym kwestia odpadów morskich się nie kończy. Przechadzając się po europejskich plażach, możemy zobaczyć ogromną ilość śmieci. Większość z nas choć raz sprzątała teren, na którym chce plażować. Pozostawione śmieci, „pety” i inne rzeczy sprawiają, że złote plaże zamieniają się w wysypiska. Ok. 86% odpadów stanowią plastikowe produkty jednorazowego użytku, które zostały objęte dyrektywą SUP. Czy to oznacza, że będziesz czyściej? Najprawdopodobniej tak. Producenci będą zmuszani do wymyślania bardziej ekologicznych alternatyw, jakich jak np. bambusowe czy drewniane sztućce jednorazowe. Nie zmusi to ludzi do sprzątania po sobie, ale dobra wiadomość jest taka, że są to tworzywa biodegradowalne i po jakimś czasie same się rozłożą, znikając z powierzchni Ziemi. Z pewnością ustawa sprawi, że stosowanie produktów jednorazowego użytku z plastiku będzie o wiele mniejsze. Według Parlamentu Europejskiego bez zakazów i surowych przepisów dotyczących tworzyw sztucznych wykorzystywanych do produkcji przedmiotów jednorazowego użytku, wykorzystanie ich rosłoby nadal w zastraszającym tempie. Już teraz każdego roku do oceanów wrzucamy między 4,8 a 12,7 milionów ton plastikowych śmieci. Celem dyrektywy Parlamentu Europejskiego jest osiągnięcie tendencji malejącej najpóźniej do 2026 roku.

Czy to będzie trudne? Oczywiście. Jednak bez takich działań, bez rozszerzonej odpowiedzialności producenta i świadomości obywateli nic się nie zmieni, a śmieci będą zajmować coraz większą powierzchnię. Już teraz:

  • giną organizmy morskie oraz lądowe,
  • degradowane są siedliska naturalne,
  • Unia Europejska wydaje setki milionów Euro na oczyszczanie mórz i oceanów.

Im szybciej zaczniemy zmieniać nasze nastawienie do jednorazowych produktów plastikowych oraz segregowania śmieci, tym lepiej.

Dyrektywa SUP w Polsce – jakie zmiany niesie?

Dyrektywa SUP wiąże się z wieloma zmianami. Jednak Parlament Europejski nie wymaga ich natychmiastowego zastosowania. Zmiany te będą wprowadzane stopniowo:

  • od 24 maja 2023 roku producenci nie będą mogli wprowadzać niektórych produktów jednorazowego użytku na rynek polski,
  • od 1 stycznia 2024 roku zostanie ustanowiona stawka, którą przedsiębiorcy będą musieli pobierać od swoich klientów za opakowania jednorazowe oraz produkty spożywcze, które są pakowane w tego typu opakowania. Opłaty te będą pobierane przez podmioty handlu hurtowego, detalicznego, a także punkty gastronomiczne i vendingowe od użytkownika końcowego,
  • od 1 stycznia 2024 roku przedsiębiorcy będą także mieli obowiązek prowadzić sprawozdania z ilości nabytych i wydanych opakowań jednorazowego użytku oraz będą musieli zapewnić alternatywne, bardziej ekologiczne opakowania, np. opakowania wielorazowe lub jednorazowe z tworzyw innych niż plastik.

To nie są pierwsze zmiany, które Polska musi wprowadzić. Już wcześniej państwa członkowskie powinny były zadbać o czytelne i widoczne oznakowania tego typu produktów. Przepis ten obowiązuje od 3 lipca 2021 roku. Dlatego też możemy zobaczyć na wielu opakowaniach symbol „martwego żółwia”.

„Dyrektywa plastikowa” – nowe prawo dot. obrotu produktów jednorazowego użytku

Jak te zmiany wyglądają w praktyce? Od 2021 roku opakowania oraz produkty jednorazowego użytku musiały być oznaczane widocznym znakiem „martwego żółwia”. Od 24 maja 2023 roku producenci produktów jednorazowego użytku mają tak naprawdę zakaz produkowania niektórych produktów jednorazowego użytku. Nie oznacza to jednak, że nie będą one obecne na naszym rynku. Tak długo, jak hurtownie, sklepy i punkty gastronomiczne będą miały zapasy tego typu produktów, tak długo będą one w obiegu. Nie wiadomo, kiedy nastąpi moment, w którym nie będzie już nowych odpadów opakowaniowych jednorazowego użytku oraz innych plastikowych śmieci. W przyszłym roku za to konsumenci zostaną obciążeni dodatkową opłatą za korzystanie korzystanie z opakowań jednorazowego użytku. Oznacza to, że dodatkowy koszt poniesiemy nie tylko biorąc jednorazowe sztućce w barze, ale także kupując napoje w plastikowych butelkach jednorazowego użytku PET. Stawki te będą znane po ustanowieniu odrębnego rozporządzenia. Wiadomo, że nie powinny przekraczać złotówki, ale polski rząd składania się ku ok. 20 groszach. Nie jest to na tyle znacząca opłata, by klienci zmieni swoje zachowania. Jeśli prowadzisz firmę, która wykorzystuje jednorazowe kubki na napoje (oraz pokrywki i wieczka do nich) i jednorazowe pojemniki na żywność, będziesz musiał składać sprawozdania z ilości wydanych i nabytych opakowań. Na tym się nie kończy. Twoim obowiązkiem będzie także zapewnienie klientom wyboru. W Twoim lokalu powinny być dostępne np. opakowania wielorazowego użytku. A to jeszcze nie koniec zmian. Do obowiązków przedsiębiorców będzie należeć także edukowanie konsumentów na temat wpływu niektórych produktów jednorazowego użytku na środowisko morskie oraz lądowe. Dotyczy to szczególnie podpasek oraz wkładek higienicznych, tamponów, aplikatorów, patyczków higienicznych, chusteczek nawilżanych oraz filtrów do papierosów, a także plastikowych opakowań i produktów jednorazowego użytku. Ma to na celu stworzenie systemów rozszerzonej odpowiedzialności producentów oraz konsumentów. Ostatnia zmiana dotyczy prowadzenia kampanii edukacyjnych, które skłaniałyby konsumentów do zmian. Koszty takich kampanii będą oczywiście po stronie producentów.

Produkty objęte zakazem i kary

Za złamanie przepisów będą groziły poważne konsekwencje. Kary administracyjne będą wynosić od 10 do 500 tysięcy złotych. Za co mogą zostać nałożone? M.in . za:

  • brak sprawozdań,
  • niedofinansowywanie kampanii edukacyjnych na temat wpływu niektórych produktów jednorazowego użytku na środowisko morskie i lądowe,
  • niepobieranie opłat za plastikowe opakowania od klientów.

Jakie są zakazane produkty jednorazowego użytku według „dyrektywy plastikowej”?

Jakich produktów jednorazowego użytku nie będzie można wprowadzać na polski rynek? Zakazem są objęte następujące produkty jednorazowego:

  • patyczki higieniczne (z wyłączeniem medycznych) z elementami z tworzyw sztucznych,
  • plastikowe sztućce jednorazowego użytku,
  • plastikowe kubki, talerzyki, miseczki itp. jednorazowego użytku,
  • jednorazowe słomki z tworzyw sztucznych,
  • plastikowe mieszadełka do napojów,
  • plastikowe patyczki do balonów,
  • pojemniki na żywność z polistyrenu ekspandowanego (do wykorzystywania na miejscu i na wynos oraz takich, do których są pakowane gotowe wyroby żywnościowe, których nie trzeba poddawać dalszej obróbce, np. gotowaniu),
  • pojemniki i kubki na napoje (włącznie z zakrętkami i wieczkami) z polistyrenu ekspandowanego,
  • wyroby z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych.

Czy można zastąpić zakazane produkty z tworzyw sztucznych?

Produkty zakazane dyrektywą SUP można zastąpić:

  • drewnianymi, bambusowymi i papierowymi sztućcami,
  • wielorazowymi sztućcami z tworzyw sztucznych,
  • papierowymi talerzykami lub takimi, które zostały wyprodukowane z pulpy lub plastiku wielokrotnego użytku,
  • drewnianymi mieszadełkami,
  • papierowymi i metalowymi słomkami,
  • papierowymi i aluminiowymi pojemnikami,
  • plastikowymi pojemnikami wielorazowymi,
  • papierowymi kubkami lub takimi, które zostały wyprodukowane z pulpy, tworzyw PP, PS lub PET oraz kubkami wielorazowego użytku.

Wiele z tych produktów, zgodnych z unijną dyrektywą SUP, jest dostępnych w ofercie ika.pl. Producentem jednorazowych produktów biodegradowalnych oraz plastikowych produktów wielorazowych jest Guillin. Firma prowadzi działania w zakresie recyklingu odpadów, tworząc:

  • opakowania z papieru ( m.in. tacki, pojemniki powlekane PP w różnych rozmiarach, pudełka z przykrywkami z rPET, miseczki, pojemniki na zupę, kubki),
  • opakowania z PP (na dania zimne i gorące),
  • „zastawy stołowe” z PP, które można myć do 125 razy w zmywarce. W ofercie można znaleźć sztućce, talerzyki, tace do serwowania, kubki oraz wiele innych produktów.

Przeczytaj także: OZNACZENIA NA PLASTIKOWYCH OPAKOWANIACH - JAK JE CZYTAĆ I CO OZNACZAJĄ?

Czy to już koniec plastiku?

Obecność tworzyw sztucznych jest nieunikniona. Wprowadzone ograniczenia stosowania produktów z tworzyw sztucznych obejmują zarówno ich produkcję, dystrybucję, kwestię recyklingu odpadów, jak i edukację o negatywnym wpływie jednorazowych produktów na środowisko morskie i lądowe. Wśród danych dotyczących produktów jednorazowego użytku możemy znaleźć zatrważające liczby. Obecne w lasach, parkach czy na plażach tworzywa sztuczne są przykrym widokiem. Rozwiązaniem jest wydłużenia życia tworzyw sztucznych i produkowanie z nich produktów wielorazowych lub produkowanie określonych produktów jednorazowego użytku z tworzyw biodegradowalnych.

Proponowane przez dyrektywę rady warto jak najszybciej wprowadzić w życie, by uniknąć kar finansowych. By to zrobić, wystarczy odwiedzić sklep ika.pl i kupić ekologiczne alternatywy dla plastikowych produktów jednorazowego użytku.

Źródła:

  1. https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20181005STO15110/plastik-w-oceanach-fakty-skutki-oraz-nowe-przepisy-ue (dostęp z dnia 2 czerwca 2023 roku).

Powiązane artykuły

Menu

Ustawienia