Czyste podłogi jesienią – czy to w ogóle możliwe?

Dodany dnia5 miesiące temu Przez

Jesienią utrzymanie czystości podłóg jest praktycznie możliwe. Są dwa rozwiązania: możesz nie wychodzić w ogóle z domu nie zapraszać nikogo, by do przedpokoju (a stamtąd do całego mieszkania) nie trafiało błoto, piasek i inne zanieczyszczenia albo... skorzystać z naszego poradnika czyszczenia podłóg jesienią krok po kroku, który znacznie ułatwi Ci zadanie. Wybór należy do Ciebie, ale jeśli chcesz mieć czyste podłogi na jesień, koniecznie czytaj dalej.

Czyste podłogi na jesień, gdy za oknem deszcz i plucha

Sprzątanie podłogi w domu to niekończąca się historia. O ile wiosną i latem są one dłużej czyste, tak jesienią brudzą się w mgnieniu oka. Wszystko przez panującą na zewnątrz aurę. O tej porze roku sprzątanie podłogi w domu raz w tygodniu może nie wystarczyć... chyba, że zastosujesz się do naszych wskazówek. To sprawi, że częste mycie podłogi nie będzie konieczne. Brzmi intrygująco? W takim razie czytaj dalej!

Poradnik czyszczenia podłóg jesienią i zimą – krok po kroku

W domu podłoga powinna być czysta. Chodzimy po niej w kapciach lub bez nich, dzieci bawią się na niej, a niemowlaki raczkują (w tym przypadku prawidłowa higiena podłogi jest konieczna!)... sam rozumiesz, że wszechobecne błoto, ślady butów czy piasek nie są mile widziane. Za to czyste i lśniące panele podłogowe są cudownym widokiem. Aż chce się chodzić po nich boso.

Mamy dla Ciebie 4 wskazówki, które pozwolą Ci utrzymać efekt czyszczenia podłóg na dłużej.

Chcesz utrzymać czyste podłogi jesienią? Pamiętaj, by myć płytki podłogowe, panele i inne rodzaje podłóg od razu

Denerwują Cię uporczywe zabrudzenia? W takim razie koniecznie zastosuj poradę numer jeden. Pamiętaj o tym, być myć drewniane podłogi (lub jakiekolwiek inne!) od razu. Nie czekaj, aż brud zaschnie, a usuwanie zabrudzeń będzie orką na ugorze.

Jeśli będziesz sprzątać od razu, wystarczy pociągnięcie mopa po podłodze, niezależnie od tego, jakie rodzaje podłóg do czyszczenia masz w domu. Zmywanie podłogi wodą będzie szybkie i nie będą Ci potrzebne żadne płyny do czyszczenia.

Wydaje Ci się, że samo przemywanie podłogi mopem nie wystarczy? By zadbać o higieniczne mycie podłóg, zawsze korzystaj z czystego mopa. Wkłady z mikrofibry możesz prać w pralce.

Możesz także zadbać o „profilaktykę”. Zamiast przynosić cały brud z dworu do mieszkania, wykorzystaj wycieraczki. Naucz domowników i siebie wycierania butów przed wejściem do domu. Dzięki temu czyszczenie powierzchni i utrzymanie drewnianej podłogi (lub każdej innej) w czystości będzie o wiele łatwiejsze. To zdecydowanie najszybszy sposób na czystą podłogę!

Mycie podłóg przynajmniej raz w tygodniu trzeba zrobić porządnie (a jednocześnie fajnie by było się przy tym nie zmęczyć). Chcesz dowiedzieć się także, jak prawidłowo myć podłogi? W takim razie czytaj dalej!

Jak prawidłowo myć podłogi? Wybierz bezpieczne środki do czyszczenia podłóg

Często wybieramy różnego rodzaju preparaty konserwujące, uniwersalne środki do podłóg czy płyny do paneli, nie zastanawiając się ani chwili nad ich wpływem na nasze zdrowie. Pamiętaj, że gdy jest zimno, okna w domu są rzadziej otwarte, a wszelkie środki chemiczne warto dobrze wywietrzyć. Dlatego pielęgnacja i nabłyszczanie lakierowanej drewnianej podłogi czy ogólnie mycie i konserwacja podłóg jesienią powinny odbywać się możliwie najbezpieczniejszymi i najbardziej naturalnymi środkami.

Czym myć podłogę? Lśniące panele podłogowe bez szkodliwej chemii

Preparaty do podłóg mają przeróżne składy. Możesz doedukować się w tym zakresie i swobodnie czytać je w sklepie. Drugim, nieco łatwiejszym rozwiązaniem, jest szukanie kart charakterystyki preparatów do podłóg. Wystarczy wpisać jego nazwę z dopiskiem „karta charakterystyki”, np. „środek do ochrony podłogi XYZ karta charakterystyki” i przeczytać, jaki jest jego wpływ na ludzi oraz środowisko. Unikaj tych, które wykazują szczególnie szkodliwe działanie.

Domowe produkty do mycia podłóg, którymi możesz myć różne powierzchnie

Możesz też przygotować taki preparat samodzielnie. Wystarczy, że wymieszasz szklankę octu z czterema szklankami wody. Jeśli przeszkadza Ci zapach, możesz dodać ulubiony olejek eteryczny. Taka mieszanka jest bezpieczna do mycia wykładziny PCV, dbania o higienę drewnianej podłogi czy czyszczenia paneli lub płytek. Raczej nie poleca się korzystania z octu do czyszczenia lakierowanej podłogi oraz takiej, która wymaga szczególnej troski.

Wybierz dobry mop do mycia podłóg, by zawsze mieć czyste i lśniące panele, kafelki i wykładzinę PVC

Ręczne mycie podłogi nie jest przyjemne. Pomijając fakt trzymania brudnej ścierki w dłoniach, możesz nabawić się problemów z kolanami czy kręgosłupem. Powiedzą Ci o tym wszystkie starsze gospodynie, które nie miały mopów. Za to Ty możesz je mieć (mopy, nie problemy)!

Pociągnięcie mopa po podłodze jest znacznie przyjemniejsze niż szorowanie jej na kolanach. Tylko... jaki mop wybrać? W ika.pl mamy dla Ciebie przeróżne modele:

  • mop sznurkowy – łatwo odcisnąć nadmiar wody z mopa w specjalnym wiaderku, dzięki czemu podłogi szybciej wyschną; możesz nim myć płytki podłogowe czy panele podłogowe,
  • mopy paskowe – możesz nimi myć różne powierzchnie, sprawdzają się zarówno do czyszczenia podłóg z PVC jak i do mycia paneli podłogowych,
  • mop płaski – idealne do mycia drewnianej podłogi, ale sprawdzają się też innych rodzajów podłóg; chłoną dużo wody, ale jej nie rozchlapują; ułatwiają polerowanie podłogi; można z nich także korzystać na sucho.

Rodzaje podłóg do czyszczenia są różne. W swoim domu możesz mieć ich kilka. Pamiętaj, że pierwsze mycie paneli czy kafelków może być dla Ciebie uciążliwe. Zostaną smugi, brud się rozmaże... by zminimalizować te ryzyka, koniecznie wybierz dobrej jakości mop. Dzięki niemu pielęgnacja podłogi będzie o wiele łatwiejsza, a z czasem nabierzesz takiej wprawy, że nawet nie zauważysz, kiedy wyczyścisz wszystkie zabrudzenia na podłodze. Ba! Może się nawet okazać, że sprzątanie brudnej podłogi stanie się dla Ciebie przyjemnością.

Sposób na czystą podłogę – zostawianie butów na macie, ścierce lub podkładce

No dobrze, ale co zrobić, by mycie podłogi mopem nie było konieczne kilka razy dziennie? Same preparaty do mycia nie wystarczają, nawet jeśli zapłacisz za nie krocie. Na nic zdadzą się także zasady mycia podłogi, jeśli będziesz wchodzić do domu w brudnych butach. Co więc zrobić, by jesienią nie zniechęcić się do mycia podłóg?

Ochrona podłogi przed śniegiem, deszczem, błotem itd.

Po pierwsze: wycieraczka. To totalny must have, którego nie może zabraknąć w Twoim domu. Połóż jedną przed drzwiami wejściowymi, a drugą... w domu. Dzięki temu wytrzesz buty przed wejściem i jeszcze raz – tym razem bez pocierania o wycieraczkę – po wejściu do domu. Ten sposób zatrzyma więcej brudu przy drzwiach, przez co nie będziesz roznosić go dalej.

Po drugie: wybierz środek do ochrony podłogi przed wodą (błotem, śniegiem, deszczem). To może być zwykły ręcznik, albo ścierka do podłóg. Rozłóż go niedaleko wejścia i stawaj na nim po powrocie do domu. Ściągnij buty i zostaw je na ręczniku. Dzięki temu cała wilgoć zostanie w jednym miejscu. Pamiętaj tylko, by regularnie suszyć ręcznik/ścierkę i wymieniać na czystą, by nie zniszczyć podłogi. Możesz też wykorzystać plastikową podkładkę, na której będzie zbierać się woda z butów. To dobra ochrona podłogi przed śniegiem i deszczem.

Gdzie znaleźć dobre mopy i ścierki do podłóg?

Różnego rodzaju produkty do mycia podłóg znajdziesz w ika.pl lub naszych stacjonarnych oddziałach w Poznaniu, Krakowie, Szczecienie, Złotowie lub Żaganiu. Z naszymi mopami i ścierkami do podłogi będziesz miał zawsze czyste i lśniące panele, a mycie kafelków będzie możliwie najprostsze.

Produkty powiązane
Powiązane artykuły

Menu

Ustawienia