Oznaczenia na plastikowych opakowaniach - jak je czytać i co oznaczają?

Dodany dnia1 Rok temu Przez

Plastik jest wszechobecny. Produkuje się z niego zabawki, pojemniki na żywność, elementy urządzeń, opakowania na kosmetyki i nie tylko. To tworzywo, które ma wyjątkowe właściwości: jest lekkie, wytrzymałe, tanie i dobrze poddaje się obróbce. Ponad wszystko jest jednak zagrożeniem dla środowiska, a często także dla zdrowia ludzi. Nie każdy rodzaj plastiku może mieć kontakt z żywnością. Również nie każdy sprawdzi się dobrze w zabawkach dla dzieci. Sprawdź, którego plastiku należy unikać oraz jaki jest jeden z najbezpieczniejszych plastików. Z tego artykułu dowiesz się, co oznaczają symbole na plastikowych opakowaniach oraz jak rozpoznać rodzaj plastiku.

Jak są oznaczane różne rodzaje tworzyw sztucznych?

Możesz tego nie wiedzieć, ale plastik to ogólne określenie na syntetyczne tworzywa sztuczne. Nie oznacza to, że każdy plastikowy element czy produkt jest stworzony z takich samych surowców. Plastik najczęściej wytwarza się z ropy naftowej oraz gazu ziemnego. W głównej mierze składa się on z syntetycznych polimerów, które powstają w wyniku zaplanowanych i przeprowadzonych przez człowieka reakcji chemicznych.

Różne rodzaje tworzyw sztucznych wykorzystywanych np. do produkcji opakowań plastikowych, mogą mieć odmienne właściwości oraz przeznaczenie. Na poziomie cząsteczkowym różnią się między sobą strukturą chemiczną, a przez to właściwościami fizykochemicznymi, możliwością recyklingu, wpływem na środowisko naturalne czy szkodliwością dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Podstawowy podział wyróżnia 7 rodzajów tworzyw sztucznych, które są oznaczane kolejnymi cyframi od 1 do 7 otoczonymi trzema strzałkami tworzącymi trójkąt.

Co oznacza 1 na plastiku?

Plastik oznaczony numerem 1 to PET. Jest on najpopularniejszy i pojawia się praktycznie wszędzie. Co jest z niego produkowane najczęściej?

  • opakowania produktów spożywczych (np. butelki na olej, opakowania jogurtów),
  • sztućce i naczynia jednorazowe,
  • czasem wykorzystuje się go także do tworzenia sztucznych włókien, takich jak chociażby poliester.

Zalety:

Ten typ plastiku jest lekki i zapobiega dostawaniu się tlenu do wnętrza opakowania, np. butelek PET. Dodatkowo jest on tani, elastyczny i trwały. Można poddawać go recyklingowi, ale po przetworzeniu nie może mieć kontaktu z żywnością.

Wady:

Z takiego plastiku możemy skorzystać tylko raz, więc nie używaj ponownie butelek PET. Ważne jest, by przechowywać go z dala od promieni słonecznych. Nie można go podgrzewać. Podczas recyklingu znacznie traci na jakości.

Co oznacza 2 na plastiku?

Plastik oznaczony numerem 2 to tworzywo HDPE, które charakteryzuje się wysoką gęstością. Jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych rodzajów plastiku, dlatego oznaczenie "2" znajdziemy np. na plastikowych butelkach. Dlatego też produkuje się z niego:

  • zabawki dla dzieci,
  • butelki na mleko, detergenty, oleje,
  • folię spożywczą,
  • pojemniki do przechowywania żywności,
  • akcesoria medyczne,
  • pojemniki na środki chemiczne,
  • pojemniki na odpady,
  • pojemniki wielofunkcyjne np. do przechowywania zabawek,
  • torby,
  • żyłki i liny,
  • rury itd.

Zalety:

Plastik HDPE jest mocniejszy i grubszy niż tworzywo PET. Recykling tworzyw sztucznych oznaczonych nr 2 jest jak najbardziej możliwy. Można z nich korzystać wielokrotnie, przy czym należy pamiętać, że mycie powinno odbywać się przy użyciu delikatnych detergentów.

Wady:

Cena tworzywa HDPE jest wyższa niż PET. Przetworzony plastik HDPE można wykorzystywać ponownie, jednak nie powinien być wykorzystywany do produkcji pojemników na żywność.

Co oznacza 3 na plastiku?

Plastik oznaczony symbolem 3 to tworzywo PVC. Jeszcze niedawno był najczęściej wykorzystywanym tworzywem sztucznym na świecie. Stracił jednak na znaczeniu, ponieważ badacze udowodnili, że podczas jego produkcji oraz utylizacji wydzielają się szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne.

PVC wykorzystuje się do produkcji:

  • okien,
  • rur,
  • izolacji kabli,
  • opakowań detergentów,
  • akcesoriów medycznych np. kroplówek.

Zalety:

Gdy produkt zawiera plastik PVC, jest bardzo trwały.

Wady:

Produkty wykonane z PVC ze względu na wydzielanie szkodliwych substancji nie są poddawane recyklingowi. Jest bardzo toksyczny zarówno dla ludzi, jak i środowiska. Nie można go wykorzystywać do przechowywania produktów spożywczych. Nie można go podgrzewać. Podczas spalania wydziela toksyny.

Co oznacza 4 na plastiku?

Produkty i opakowania oznaczone numerem 4 to LDPE, czyli tworzywo o niskiej gęstości. Jest bardzo cienki i elastyczny, a także tani. Uważany jest za dość bezpieczny dla zdrowia. Wykorzystuje się go do produkcji plastikowych butelek np. na majonez oraz:

LDPE jest także wykorzystywane w przemyśle medycznym.

Zalety:

Tworzywo LDPE można poddawać recyklingowi. Opakowania wykonane z LDPE są wielokrotnego użytku. Jest to jedno z najbezpieczniejszych tworzyw stosowanych do produkcji opakowań i innych produktów.

Wady:

Nie może być wystawiane na działanie wysokich temperatur. Jest rzadziej poddawany recyklingowi niż HDPE.

Co oznacza 5 na plastiku?

Oznaczenia tworzyw sztucznych 5 to PP, czyli polipropylen. Jest sztywny, trwały i odporny na działanie różnych temperatur. Wytwarza się z niego:

  • zderzaki samochodowe oraz inne plastikowe elementy w samochodzie,
  • wykładziny cystern np. na mleko,
  • opakowania, butelki, folie,
  • opakowania jednorazowe na żywność,
  • zakrętki do butelek,
  • pojemniki na soczewki kontaktowe,
  • wkładki higieniczne i pieluchy jednorazowe,
  • kamizelki termiczne,
  • włókna przemysłowe.

Zalety:

Jest jednym z najbezpieczniejszych tworzyw dla zdrowia. Może być wykorzystywany wielokrotnie. Nadaje się do recyklingu. Może być wykorzystywany do produkcji opakowań żywności..

Wady:

Nie zawsze nadaje się do pakowania żywności. By tak się stało, musi mieć oznaczenie, że produkt zawiera plastik BPA free.

Co oznacza 6 na plastiku?

Tworzywo PS, czyli polistyren, jest oznaczone numerem 6. Tworzy się z niego nie tylko popularny styropian, ale także:

  • sztuczną biżuterię,
  • elementy AGD,
  • klosze lamp,
  • termoizolację budowlaną.

Wykorzystuje się go także do produkcji jednorazowych opakowań na wynos.

Zalety:

Ma właściwości izolacyjne, dlatego ociepla się nim budynki.

Wady:

Jest trudny w recyklingu. Rozpada się na mikroplastik i zanieczyszcza środowisko. Nie jest bezpiecznym opakowaniem na żywność.

Co oznacza 7 na plastiku?

Numerem 7 oznacza się wszystkie pozostałe rodzaje plastiku. Do tej grupy trafiają także tworzywa pochodzenia organicznego. Oznaczenie to można znaleźć zarówno na bezpiecznych, jak i niebezpiecznych dla zdrowia produktach. Produkuje się z niego najczęściej produkty jednorazowego użytku, który po wykorzystaniu nie można przetworzyć.

Wady:

W przypadku oznaczenia 7 plastik plastikowi nie równy. Jest to plastik trudny w recyklingu, ponieważ nie wiadomo, z jakiego tworzywa został wykonany. Często ląduje na wysypiskach śmieci lub w spalarniach.

Dlaczego oznaczenia plastikowych jednorazówek, opakowań żywności itp. mają tak ogromne znaczenie?

Oznaczenia plastiku mają ogromne znaczenie, ponieważ niektóre tworzywa sztuczne są bezpieczne dla zdrowia ludzi, a inne są toksyczne. Nie wszystkie tworzywa nadają się do recyklingu. Te, które można przetworzyć, wrzucamy do żółtego pojemnika.

Jak czytać oznaczenia plastiku?

Jeśli produkt zawiera plastik, muszą znaleźć się na nim oznaczenia tworzyw sztucznych, które zostały wykorzystane podczas produkcji. Symbol zawiera cyfrę oraz skrótowe oznaczenie tworzywa. Warto zapamiętać, co kryje się pod konkretnymi numerami, by nie kupować szkodliwego dla zdrowia plastiku.

Oznaczenia na opakowaniach plastikowych - który rodzaj plastiku jest bezpieczny, a z którego powinniśmy zrezygnować?

Obowiązkowe oznaczenia plastikowych produktów ułatwiają znalezienie bezpiecznego plastiku. Przedstawiamy oznaczenia plastikowych opakowań, które są zdrowe dla ludzi oraz te, których lepiej unikać.

Jaki jest najzdrowszy plastik?

Gdy produkt zawiera plastik oznaczony numerem 2 czyli HDPE, jest uznawany za bezpieczny. Można wykorzystywać go ponownie, ale należy pamiętać o dokładnym czyszczeniu letnią lub ciepłą wodą i delikatnym detergentem. Raczej nie wyparzamy takiego tworzywa.

Plastik LDPE (4) jest uznawany za jeden z bezpiecznych rodzajów tworzywa sztucznego. Może być więc wykorzystywany do produkcji opakowań spożywczych.

Plastik PP (5) jest bezpieczny dla zdrowia ludzi. Jednak powinien mieć oznaczenie BPA free. Oznacza ono, że zawiera plastik bez szkodliwej substancji - bisfenolu A, która jest trująca dla ludzi.

Jakiego plastiku unikać?

Jakie są rodzaje tworzyw sztucznych niebezpiecznych dla zdrowia? Z pewnością będzie to PVC (3), które wydziela szkodliwe substancje, takie jak BPA (bisfenol A), kadm, rtęć i ołów. Podczas spalania go uwalniają się także dioksyny, które są dla nas o wiele bardziej niebezpieczne niż cyjanek potasu (silnie trująca substancja).

Plastik PS (6) jest niebezpieczny, powinniśmy go unikać i nie przechowywać w nim przede wszystkim ciepłego jedzenia.  Pod wpływem wyższych temperatur oraz kwaśnych substancji wydziela m.in. BPA oraz styren, który wnika w żywność i odkłada się w tkankach tłuszczowych nie tylko ludzi, ale także zwierząt. Przez to powoduje zaburzenia pracy układu nerwowego. Rozpada się do mikroplastiku, przez co łatwo zanieczyszcza środowisko wodne. Zjadają go ryby, a następnie - poprzez spożywanie ryb - także my.

Opakowania oznaczone cyfrą 7 nie są bezpieczne dla zdrowia ludzi. Często nie wiadomo, z jakim tworzywem mamy do czynienia. Może ono zawierać BPA, które jest szkodliwe dla ludzkiego organizmu.

PET (1) to tworzywo, które jest źródłem ksenoestrogenów, które wpływają negatywnie na układ hormonalny, przez co zwiększają ryzyko otyłości, cukrzycy oraz nowotworu prostaty i piersi. Badania pod tym kątem zostały przeprowadzone na Uniwersytecie im. Goethego we Frankfurcie. Podczas podgrzewania wytwarza się amon, który jest silnie rakotwórczą substancją.

Powiązane artykuły

Menu

Ustawienia