Toalety publiczne – jak je przygotować, by korzystanie z nich było higieniczne i przyjemne?

Dodany dnia4 miesiące temu Przez

Korzystanie z toalet publicznych w Polsce nie kojarzy się dobrze. Przeważnie są one niezbyt czyste, brakuje w nich mydła i ręczników papierowych, a ceny za korzystanie potrafią być wysokie. Rozumiemy, z czego to wynika. Dlatego proponujemy higieniczne rozwiązania do łazienek publicznych, które nie będą kosztować kroci i jednocześnie podniosą standard toalety publicznej.

Higiena w toaletach publicznych – podstawy

Jakie są podstawowe wymogi toalet publicznych? Muszą być one higieniczne! Nie może być tak, że w toalecie publicznej brakuje miejsca do umycia dłoni (przecież nie mówimy tu o Toi-Toiach, a o łazienkach z prawdziwego zdarzenia, które coraz częściej możemy zobaczyć w większych i mniejszych miastach oraz w galeriach handlowych).

Projektowanie toalet publicznych powinno skupić się więc przede wszystkich na tym, by było w nich miejsce na umywalkę, przewijak dla dziecka, udogodnienia dla niepełnosprawnych (tak, ci ludzie też chcą mieć możliwość samodzielnego skorzystania z WC miejskiego), ręczniki papierowe oraz inne niezbędne rzeczy.

Niezbędne wyposażenie toalet publicznych

Podstawowe wyposażenie toalet publicznych to:

  • ubikacja z deską,
  • umywalka,
  • papier toaletowy zawieszony w higieniczny sposób,
  • mydło.

To jednak jest naprawdę niewiele i wystarczy tylko tym osobom, które korzystają z toalet samodzielnie i są w pełni sprawne fizycznie. A co z rodzicami małych dzieci, które potrzebują zmiany pieluszki, gdy na dworze jest zbyt zimno, by zrobić to w wózku? A co z niepełnosprawnymi, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich? O nich projektanci niestety często zapominają.

Dlatego nasza lista podstawowego wyposażenia toalet publicznych jest nieco dłuższa i zawiera:

  • ubikacja z deską,
  • papier toaletowy w dozowniku, który zadba o jego higienę,
  • umywalkę
  • mydło w dozowniku,
  • dozownik z ręcznikami papierowymi (jest bardziej higieniczny niż elektryczna suszarka do rąk),
  • przewijak dla dzieci i jednorazowe podkłady w formie np. medycznego prześcieradła lub ręczników papierowych,
  • lustro,
  • udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, takie jak uchwyty czy odpowiednio nisko zamontowana umywalka, dozowniki i toalety,
  • kosz na śmieci.

Można pokusić się także o tzw. różową skrzyneczkę z podpaskami, tamponami i wkładkami higienicznymi, co byłoby miłym zauważeniem obecności kobiet w sferze publicznej (nie, nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy zacznie się nam okres).

Zdajemy sobie sprawę z tego, że ta lista jest długa, ale to naprawdę podstawowe elementy wyposażenia WC miejskiego, które ma być dostępne dla wszystkich obywateli.

Przewijak w toalecie publicznej – o czym musisz pamiętać?

Rzadko kiedy możemy znaleźć przewijak w toalecie publicznej. A już w ogóle niespotykane są miejsca do przewinięcia niemowlaka w męskich toaletach. To bardzo niedobrze! Po pierwsze dlatego, że nie zawsze to kobieta wychodzi z dzieckiem z domu (a mężczyzna z dzieckiem nie będzie mile widziany w damskiej toalecie). Po drugie dlatego, że dostępność przewijaków jest zbyt mała. Jeśli pojawią się także w męskich toaletach, będzie łatwiej z nich skorzystać.

Sam przewijak to jeszcze nie wszystko. Dobrze, by obok niego znalazło się prześcieradło medyczne. A jeśli nie chcesz inwestować w kolejne środki higieniczne, wybierz ręczniki papierowe w rolce Katrin System i zawieś je w pobliżu (możesz też przyczepić informację, że można z nich skorzystać do zaścielenia przewijaka). Dzięki temu przewijak będzie czysty, a dziecko nie będzie miało styczności z cudzymi bakteriami (w przypadku najmłodszych niemowląt to bardzo ważne!).

Umywalki w toalecie publicznej – tego nie może obok nich zabraknąć!

Każda łazienka publiczna powinna mieć umywalkę. Jednak jakiekolwiek zamontowanie tego elementu nie jest wystarczające. Dlaczego? Ponieważ umywalki toalet ogólnodostępnych powinny być na tyle nisko zawieszone, by mogły z nich skorzystać także dzieci i niepełnosprawni (osobom zdrowym fizycznie jest o wiele łatwiej się schylić na tę minutę niż osobie na wózku wstać).

Obok umywalki powinien znaleźć się dozownik z mydłem w płynie lub piance (polecamy szczególnie mydło Katrin, które nie uczula i pięknie pachnie). Jeśli projektujesz toaletę dla osób niepełnosprawnych, możesz postawić na automatyczny dozownik, który nie wymaga wciśnięcia przycisku. Takie udogodnienie jest pomocne, ale nie jest konieczne.

Dobrze, by na odpowiedniej wysokości znalazł się też dozownik ręczników papierowych. Suszarki elektryczne nie są higieniczne i rozprzestrzeniają bakterie, a tego w toalecie publicznej chcemy uniknąć. Możesz wykorzystać dozowniki Katrin System, które są przeznaczone do najwydajniejszych i najbardziej ekonomicznych ręczników papierowych. Świetny design i nowoczesne detale sprawią, że toaleta w budynku lub toaleta miejska będzie prezentować się o wiele lepiej.

Aranżacja toalety publicznej

Pamiętaj jednak, że najlepsze toalety publiczne to te, które są dostępne dla wszystkich i spełniają wszystkie najważniejsze normy i standardy. Dlatego projekt toalety publicznej powinien uwzględniać także:

  • oświetlenie toalety,
  • systemy wentylacyjne w toaletach.

Aranżacja toalety publicznej

Wyobraź sobie, że korzystasz z toalety i nagle gaśnie światło. Nie widzisz kompletnie nic (przecież takie miejsce nie ma okna). I co teraz? Nie będziesz w stanie umyć rąk, a opuszczenie łazienki może wiązać się z obitymi kończynami.

Dlatego dobrze, by toaleta miała dwa źródła światła. Jeśli jedna żarówka się przepali, będzie jeszcze druga. Można też pomyśleć o zasilaniu awaryjnym na wypadek braku prądu (to sprawi także, że opuszczenie toalety będzie bezproblemowe w przypadku awarii).

Warto także pamiętać o tym, że oświetlenie toalety publicznej powinno znaleźć się także na zewnątrz, by każdy mógł wrzucić do niej monety i skorzystać bez strachu. Toaleta w budynku nie sprawia takich problemów, za to toalety miejskie mogą przyciągać różne osoby, które w ciemności mogłyby pozwolić sobie na zbyt wiele. Bezpieczeństwo toalety publicznej jest szczególnie ważne dla kobiet i dzieci.

Wentylacja w toalecie publicznej

By podnieść standard toalety publicznej, warto zadbać o porządną wentylację w toalecie. Nikt nie da rady wytrzymać bez oddychania przez kilka minut, a niestety bardzo często toalety publiczne właśnie tego wymagają. Wentylacja w toalecie to podstawa nie tylko ze względów zapachowych, ale także bezpieczeństwa. Dzięki wentylacji do środka wpada powietrze.

Oprócz tego warto zainwestować w odświeżacze powietrza, które sprawią, że toalety publiczne damskie i męskie będą o wiele lepiej odbierane.

Toaleta publiczna dla niepełnosprawnych

Według nas wszystkie nowoczesne toalety publiczne powinny być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Osobom zdrowym takie udogodnienia nie będą przeszkadzać, a tym potrzebującym bardzo ułatwią życie.

Projekt toalety publicznej dla niepełnosprawnych powinien uwzględniać:

  • poręcze i uchwyty,
  • lustro zamontowane pod lekkim kątem, dzięki czemu będą mogli się w nim przejrzeć,
  • niżej zawieszoną umywalkę (tak samo jak dozowniki mydła czy papieru toaletowego).

Należy także pamiętać o tym, że osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich potrzebują odpowiedniej ilości miejsca do manewrowania swoimi pojazdami. Większe toalety będą też łatwiejsze do skorzystania dla rodziców (dziadków itd.) z wózkami dziecięcymi czy osób starszych poruszających się z balkonikami.

Toalety publiczne w Polsce na najwyższym poziomie z marką Katrin

Jeśli higiena toalet publicznych jest dla Ciebie ważna, zaopatrz się w produkty marki Katrin, które są bezpieczne, hipoalergiczne i delikatne, a przy tym w korzystnej cenie. W naszej ofercie znajdziesz środki higieniczne dedykowane do toalet miejskich i toalet w budynkach, takie jak:

  • papier toaletowy Katrin w rozmiarze Jumbo (starcza na bardzo długo, nawet przy dużym ruchu),
  • dozowniki papieru toaletowego Jumbo Katrin (higieniczne, ładne i praktyczne),
  • ręczniki papierowe Katrin System (wystarczy ich dla setek ludzi),
  • dozowniki do ręczników papierowych Katrin System (świetny design i wygoda korzystania).

Oprócz tego warto zainwestować w dozowniki mydła w płynie oraz samo mydło. Tak wyposażone toalety dla klientów będą higieniczne. Niczego w nich nie zabraknie, a serwis będzie miał o wiele mniej pracy niż w przypadku korzystania z tradycyjnej wielkości rolek papieru toaletowego i ręczników papierowych. Zadbaj o komfort korzystania z toalet już dziś i złóż zamówienie na produkty higieniczne Katrin do toalet publicznych.

Produkty powiązane
Powiązane artykuły

Menu

Ustawienia