Co na drugie śniadanie do szkoły? W co je zapakować? Sprawdź nasze propozycje!

Dodany dnia7 miesiące temu Przez

Przyszedł rok szkolny, a wraz z nim pytanie: jakie pełnowartościowe śniadanie do szkoły przygotować, by dziecko je zjadło? W co najlepiej je zapakować, by było wygodnie do jedzenia i jednocześnie nie nabrudziło w plecaku? Czy musisz robić tylko zdrowe kanapki dla dzieci do szkoły? Nie! Mamy dla Ciebie aż 30 propozycji na pyszne śniadanie do szkoły i 3 sposoby pakowania. Sprawdź!

Zdrowe śniadanie do szkoły to nie tylko pieczywo

Jakie przepisy na śniadanie do szkoły pamiętasz ze swojego dzieciństwa? Pewnie praktycznie każdego dnia brałaś chleb z dodatkami. Często były one takie same, aż do znudzenia. Nie musisz robić tego swojemu dziecku! Szkolne drugie śniadanie może być ciekawe i smaczne!

Warto zaplanować, co zrobić na drugie śniadanie dla dziecka jeszcze przed wybraniem się na zakupy. Wymyślcie (lub skorzystajcie z naszych propozycji!) 5 posiłków i zapiszcie je w planerze. Od razu uzupełnijcie listę zakupów, by niczego Wam nie zabrakło. Dzięki temu przez cały szkolny tydzień przejdziecie bez większego problemu.

Ważne! Pozwól dziecku uczestniczyć w wymyślaniu, co zrobić na śniadanie do szkoły. Dzięki temu będzie chętniej zjadać to, co przygotujesz. Możecie też gotować razem, a nastolatek może naszykować jedzenie samodzielnie. Jakie są nasze propozycje na idealne śniadanie do szkoły? Sprawdź niżej!

30 pomysłów na drugie śniadanie do szkoły

Zdrowe odżywianie jest bardzo ważne. Dzieci rosną, uczą się i rozwijają, dlatego potrzebują wszystkich niezbędnych witamin oraz makro- i mikroelementów. Ale samo zdrowe jedzenie nie wystarczy, by przekonać dziecko do posiłku. Najlepiej, by ten ważny posiłek dziecka był atrakcyjny wizualnie i po prostu smaczny. Jeśli Twoja pociecha nie lubi np. tuńczyka czy pomidora, nie dawaj go. Jest mnóstwo innych opcji na zdrową przekąskę. Podzieliliśmy je na trzy kategorie.

Zdrowe drugie śniadania na słono

Śniadania typu fit mogą być smaczne. Jeśli dziecko lubi warzywa, koniecznie wypróbujcie nasze propozycje na słono. Są to w większości szybkie przepisy na śniadania bez chleba. Omlety ze szpinakiem, placki z cukinii i wiele więcej! Jak zrobić zdrowe kanapki dowiesz się w trzeciej części naszych propozycji.

Zdrowe drugie śniadania na słono

  1. Sałatka makaronowa z kurczakiem i pomidorem
  2. Sałatka warzywna i grzanki
  3. Sałatka makaronowa z tuńczykiem
  4. Ryż z ulubionymi warzywami na patelnię
  5. Kolorowe tortille z szynką i serem oraz warzywami
  6. Pita z kurczakiem i warzywami
  7. Omlety ze szpinakiem
  8. Jajko na twardo i warzywa do chrupania
  9. Kotlety jajeczne
  10. Placki z cukinii

Zdrowe kanapki dla dzieci i nie tylko

Pora na zdrowe kanapki dla dzieci do szkoły. One także mogą stanowić pożywne drugie śniadanie. Musisz tylko pamiętać, że Nutella czy dżem to nie są dobre pomysły. Raz na jakiś czas takie rarytasy nie zaszkodzą, ale te produkty mają mnóstwo cukru. Dają energię tylko na chwilę. O wiele lepiej urozmaicić śniadanie ulubionym owocem lub warzywem. Jakie kanapki zrobić na drugie śniadanie dla dziecka?

Szkolne drugie śniadanie do szkoły: pieczywo na słodko i na słono:

  1. Mini tortille z warzywami i szynką
  2. Kanapka z jajkiem na twardo i warzywami
  3. Chleb pełnoziarnisty z masłem orzechowym i bananem
  4. Pita z mozzarellą i pomidorem
  5. Bułka z serkiem śmietankowym i ogórkiem
  6. Kanapka z pastą jajeczną, awokado i łososiem
  7. Chleb z pastą warzywną i ogórkiem kiszonym
  8. Bułka z hummusem i roszponką
  9. Pita z kapustą pekińską, kurczakiem i ogórkiem
  10. Kolorowe tortille z szynką i serem oraz ulubionymi warzywami

Pożywne drugie śniadanie na słodko

Słowo „słodki” kojarzy się z czymś niezdrowym. Ale nie musi tak być! Możesz przygotować drugie śniadanie do szkoły na słodko, które będzie jednocześnie zdrowe i zbilansowane. Taka śniadaniówka szkolna jest idealna, jeśli dziecko lubi owoce i nie przepada za warzywami. Śniadanie z ulubionym owocem to genialny sposób, by dziecko z przyjemnością zjadło posiłek do ostatniego okruszka. Mamy dla Was propozycje na śniadania z ryżem, racuszki i wiele innych!

Szybkie potrawy na słodko do szkoły:

  1. Ryż z jabłkami
  2. Naleśniki z twarogiem i owocami
  3. Chlebek bananowy
  4. Placuszki z płatków owsianych
  5. Sałatka ze świeżych owoców
  6. Naleśniczki z bananem
  7. Owsiane muffiny
  8. Jogurtowe placki z jabłkami
  9. Racuszki z jabłkami
  10. Gofry z owocami

Kilka tipów na przyjemniejsze przygotowywanie posiłków do szkoły

Szkolny lunch to ważny posiłek dziecka. Dzięki niemu ma energię do nauki. By tak się stało, musi być ono jednak zbilansowane.

Wydaje Ci się, że zdrowe przepisy są bardzo praco- i czasochłonne? Nie musi tak być! Możesz w kilka chwil zrobić zdrowe kanapki albo zmodyfikować tradycyjny przepis np. na racuszki (wystarczy zamienić cukier na erytrytol, a mąkę pszenną na pełnoziarnistą) i pyszne zdrowe śniadanie gotowe

A co zrobić, by przygotować drugie śniadanie jak najszybciej i bez większych trudności?

  • Przygotuj drugie śniadanie dzień wcześniej. Rano często jesteśmy nerwowi i brakuje nam czasu. Dlatego warto zrobić posiłek do szkoły w tym samym czasie, w którym robisz kolację. Zaoszczędzisz czas, a poranek będzie przyjemniejszy.
  • Śniadaniówka szkolna powinna być wypełniona zbilansowanym posiłkiem. Warzywa lub owoce powinny stanowić 50% posiłku, białko (czyli np. mięso, jaja, twaróg) 25% i zboża (np. kasza, ryż, pieczywo pełnoziarniste) 25%. Do tego nie zapomnij o łyżce zdrowego tłuszczu, bez którego witaminy A, D, E i K się nie przyswoją.
  • Do śniadania spakuj dziecku domowe słodycze lub ich zdrowe, sklepowe odpowiedniki (np. z firmy Dobra Kaloria). Dzięki temu będzie mu łatwiej przetrwać trudny dzień.
  • Kanapki przygotuj dziecku w takiej formie, by się nie rozpadały podczas jedzenia. Lepiej włożyć dodatkowe warzywa obok. Dzięki temu Twoja pociecha się nie wybrudzi.
  • Pamiętaj, że dziecko w wieku 7 lat nie jest już takie malutkie. Może pomóc Ci zrobić na śniadanie kanapki, wymieszać sałatkę a nawet pokroić warzywa.
  • Do śniadania spakuj dziecku domowe słodycze lub ich zdrowe, sklepowe odpowiedniki (np. z firmy Dobra Kaloria). Dzięki temu będzie mu łatwiej przetrwać trudny dzień.
  • Wiadomo, że drugie śniadanie pakowane przez mamę smakuje lepiej, ale starsze dzieci mogą przygotować sobie zdrową przekąskę samodzielnie. Naprawdę nie musisz gotować nastolatkowi.
  • Razem szukajcie i wypróbowujcie nowe, zdrowe przepisy na pyszne posiłki. Dzięki temu nie będzie monotonii.
  • I najważniejsze: jesteś człowiekiem. Jeśli raz na jakiś czas przygotujesz dziecku słodkie racuszki czy bułkę z dżemem, nic się nie stanie. Dbaj o to, by 80% posiłków była zdrowa. To wystarczy!

W co zapakować dziecku warzywa, owoce i inne przysmaki?

W co zapakować zdrowe drugie śniadania? Mamy dla Ciebie 3 sposoby:

Woreczki śniadaniowe– kiedy będą dobrym wyborem?

Drugie śniadanie pakowane w woreczki śniadaniowe to przede wszystkim czysty plecak. Możesz do nich wrzucić:

  • bułki, pity, tortille,
  • kawałki warzyw lub owoców,
  • domowe słodycze, np. batoniki, ciasteczka.

Woreczki są lekkie i wygodne. Po zjedzeniu posiłku, nie będą zajmować dużo miejsca w plecaku. Jeśli folia się nie rozerwie, możesz wykorzystać woreczek wielokrotnie. Dodatkowo jeśli dziecko będzie jeść, trzymając np. kanapkę przez folię, nie wybrudzi rąk. To też idealny sposób pakowania śniadania na wycieczki, gdzie nie zawsze jest możliwość umycia dłoni przed jedzeniem.

Papier śniadaniowy – zastosowanie

papier śniadaniowy możesz zapakować dziecku warzywa, które nie są zbyt soczyste (np. kawałki papryki), bułki czy chleb, ciasteczka, ciasto marchewkowe i inne przekąski, z których nie wycieka sok, krem itd.

Papier śniadaniowy jest lekki, a po wykorzystaniu dziecko może go wyrzucić. Raczej nie korzystamy z niego wielokrotnie, chyba że się nie wybrudzi.

Możesz zapakować dziecku bułkę w papier i włożyć ją do śniadaniówki. Dzięki temu dziecko, nawet jak zapomni umyć ręce, nie będzie nimi dotykać jedzenia. Wystarczy, że pokażesz mu, jak odwinąć papier i za niego trzymać podczas jedzenia.

Śniadaniówka – o czym musisz pamiętać?

Przygotowując drugie śniadanie dzień wcześniej, możesz zapakować je do śniadaniówki. Dobrze wybrać dzieloną na części, by wszystko było ładnie ułożone. To zwiększy szansę na to, że dziecko zje cały posiłek. Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

  • jeśli pudełko nie ma uszczelki, może przeciekać. By temu zapobiec, możesz włożyć je dodatkowo w woreczek śniadaniowe. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nic nie wybrudzi plecaka lub książek;
  • jeśli śniadaniówka ma tylko jedną komorę, możesz zapakować chleb w papier, a owoce czy warzywa w woreczek. Dzięki temu nic się nie wymiesza i nie wybrudzi.

Wysokiej jakości woreczki śniadaniowe w różnych rozmiarach oraz papier śniadaniowy możesz kupić w sklepie ika.pl!

Produkty powiązane
Powiązane artykuły

Menu

Ustawienia