Jak dbać o czystość w lokalu gastronomicznym? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć!

Dodany dnia11 miesiące temu Przez

Utrzymanie czystości w restauracji należy do obowiązków wszystkich pracowników. Klienci bardzo często zwracają uwagę na wygląd miejsca, w którym się stołują, więc higiena lokalu gastronomicznego może zrobić na nich bardzo dobre pierwsze wrażenie. Jednak by tak było, trzeba najpierw zadbać o podstawy, takie jak higiena rąk pracowników, a później o bardziej zaawansowane czyszczenie np. suszarek do rąk czy klamek, o których wiele osób zapomina.

O czym musisz pamiętać, jeśli chcesz zapewnić lokalowi odpowiednią czystość? Sprawdź poniżej!

Utrzymanie czystości w restauracji w 11 krokach

W lokalach gastronomicznych niezwykle ważną rolę odgrywają środki czystości oraz zaangażowanie pracowników. Dzięki nim możesz zachować idealną higienę restauracji oraz kuchni. Przygotowaliśmy dla Ciebie aż 11 punktów, które ułatwią Ci zadbanie o porządek. Wiemy, jak trudny jest wybór odpowiednich środków czystości, dlatego polecimy Ci takie, które będą bardzo skuteczne i ułatwią sprzątanie. Środków czyszczących szukaj w sklepie IKA!

1. Plan przede wszystkim

W profesjonalnym lokalu gastronomicznym nie może obyć się bez harmonogramu sprzątania. Im więcej pracowników zatrudniasz, tym większa szansa, że nikt nie zajmie się sprzątaniem. Każda osoba będzie pewna, że zrobi to ktoś inny. A na koniec okaże się, że nic nie zostało należycie wysprzątane.

By tego uniknąć, przygotuj grafik sprzątania. Możesz w nim uwzględnić specjalnie zatrudnione osoby do sprzątania lub swoich pracowników, którzy będą robić to w ramach swoich obowiązków. O ile do sprzątania łazienek warto mieć dodatkowego pracownika, tak o czystość blatów czy lodówki mogą dbać osoby zatrudnione w kuchni.

Ważne, by stworzyć także spis zasad utrzymania higieny, panujących w danym miejscu. Mogą znaleźć się w nim punkty związane z higieną rąk oraz odpowiednią odzieżą czy dezynfekcją powierzchni roboczych.

2. Jak zadbać o odpowiednią higienę pracowników?

Higiena pracowników to kluczowy element. Mają oni styczność z żywnością, przez co odpowiadają za spełnienie standardów bezpieczeństwa żywności.

Jak mogą zachować wysoki poziom czystości? Zamontuj dozowniki mydła we wszystkich miejscach, w których można umyć ręce. Oprócz tego w lokalu powinny znaleźć się ręczniki papierowe, które są o wiele bardziej higieniczne od elektrycznych suszarek do rąk. Mycie rąk powinno odbywać się jak najczęściej, a szczególnie po korzystaniu z toalety, krojeniu surowego mięsa czy korzystania z surowych jaj.

Przeczytaj także > Czysta i ekologiczna toaleta z dozownikami Katrin

W kwestii higieny ważną rolę odgrywają także "mundurki", czyli odzież robocza wszystkich pracowników. Osoby pracujące w kuchni powinny mieć związane włosy ukryte pod specjalnym czepkiem. Kelnerzy oraz kelnerki także powinni wiązać włosy, by żaden z nich nie dostał się do posiłku. Ubrania osób, które mają styczność z klientami powinny być schludne i czyste, najlepiej w kolorach kojarzących się z restauracją.

3. Odpowiednie miejsce przechowywania środków czystości

Co zrobić, by utrzymywać lokal gastronomiczny w czystości? Na początek warto zadbać o to, by chemia do sprzątania znalazła się w jak najbardziej dostępnym dla wszystkich miejscu. Nie umieszczaj środków do czyszczenia oraz ręczników papierowych na górnych półkach, ponieważ niższe osoby mogą mieć problem z dosięgnięciem do nich, przez co będą zaniedbywać kwestie czystości. Warto przeznaczyć na nie specjalne miejsce, w którym będzie przechowywane wszystko, co potrzebne do sprzątania. To zachęci pracowników do zachowania czystości kuchni na bieżąco.

4. Jakie środki czystości trzeba mieć w restauracji?

O odpowiednie utrzymanie czystości zadbają niezbędne środki czystości. W przypadku restauracji wysoka higiena lokalu to podstawa, dlatego warto sięgać po profesjonalne środki czystości przeznaczone do mycia blatów kuchennych czy urządzeń gastronomicznych. Co ważne, profesjonalna chemia pozwala na wyczyszczenie różnych powierzchni odpowiednimi środkami, które ich nie zniszczą. W przypadku stali nierdzewnej wybieraj środki czystości przeznaczone właśnie do tego typu powierzchni. Pamiętaj, że nie ma jednego środka do wszystkiego. Dlatego należy unikać wszystkich preparatów typu "all in one". W przypadku chemii profesjonalnej nie znajdziesz tego typu produktów. Każdy z nich ma swoje przeznaczenie.

  • płyn do mycia naczyń,
  • płyn do mycia podłóg,
  • preparat do mycia okien i szyb,
  • płyn do mycia toalet,
  • środek do czyszczenia powierzchni roboczych, np. blatów,
  • płyn do czyszczenia stali nierdzewnej.

Oprócz tego do sprzątania przydadzą się różnego rodzaju ścierki (np. uniwersalne, do szyb, z mikrofibry). Zadbaj także o odpowiednią liczbę mopów do mycia podłóg. Nie możesz zapomnieć też o środkach do dezynfekcji rąk oraz rękawiczkach ochronnych dla osób sprzątających.

5. Czystość kuchni zaczyna się podczas pracy

Co pomaga w zachowaniu czystości? Sprzątanie na bieżąco! Jeśli zadbałeś o to, by chemiczne środki czystości były dostępne na wyciągnięcie ręki, nie będzie to trudne. Pracownicy będą mogli wytrzeć od razu blat czy przetrzeć kuchenkę od razu, gdy tylko się zabrudzi. To sprawi, że sprzątanie będzie zajmowało o wiele mniej czasu i będzie znacznie łatwiejsze.

6. Regularna dezynfekcja blatów kuchennych

Bardzo ważna jest także dezynfekcja powierzchni. Czym czyścić powierzchnie robocze w kuchni oraz stoliki w restauracji? Warto sięgnąć po profesjonalne środki czystości, które są przeznaczone do tego celu. Zadbaj także o dużą ilość ściereczek lub ręczniki papierowe przeznaczone do sprzątania blatów.

7. Sprzątanie trudniej dostępnych i mniej oczywistych miejsc

Samo mycie powierzchni czy higiena rąk pracowników to jeszcze nie wszystko. Niektóre miejsca są trudniej dostępne i nieoczywiste, ale nie można o nich zapominać. O czym trzeba pamiętać podczas czyszczenia kuchni i pomieszczeń lokalów gastronomicznych? Z pewnością o:

  • czyszczeniu zmywarki gastronomicznej,
  • myciu piekarnika,
  • czyszczeniu suszarki elektrycznej do rąk,
  • myciu półek w lodówce,
  • czyszczenie wszystkich urządzeń gastronomicznych,
  • dezynfekowaniu włączników, klamek i przycisków.

8. Odkażanie sprzętów kuchennych

W restauracji należy pamiętać o regularnej dezynfekcji sprzętów kuchennych. Należy czyścić ekspresy do kawy, wyciskarki do soków, a nawet deski do krojenia. Co więcej - w przypadku tych ostatnich warto oznaczyć deski przeznaczone do mięs, warzyw oraz innych produktów żywnościowych. Nie można korzystać z tej samej deski do krojenia surowego mięsa i warzyw na sałatkę, które nie zostaną poddane obróbce termicznej. Czyszczenie urządzeń gastronomicznych należy włączyć do harmonogramu sprzątania.

9. Checklista sprzątania lodówki

Wszystkie lokale gastronomiczne korzystają z lodówek. W ich przypadku niezwykle ważne jest zachowanie standardów czystości, ponieważ ma ona bezpośrednią styczność z jedzeniem, przez co wpływa na bezpieczeństwo żywności. W zachowaniu higieny środków spożywczych pomogą różnego rodzaju pojemniki oraz wysokiej jakości środki czystości przeznaczone do czyszczenia lodówki. Uwagę należy poświęcić:

  • półkom i szufladom w lodówce,
  • wewnętrznym ściankom w lodówce,
  • drzwiom od wewnątrz i od zewnątrz,
  • klamkom lub uchwytom,
  • szufladom w zamrażarce.

10. Czystość podłóg

Podłogi warto czyścić profesjonalnymi środkami przeznaczonymi właśnie do tego typu powierzchni. Dzięki nim żaden pracownik nie poślizgnie się na brudnej, mokrej lub tłustej podłodze. Dodatkowo takie środki świetnie zadbają o podłogi na sali restauracyjnej czy w łazienkach. Szczególną uwagę należy poświęcić myciu podłóg w toaletach, ponieważ klienci oczekują wysokiego poziomu higieny, a brudna łazienka potrafi skutecznie zniechęcić do ponownego odwiedzenia lokalu. Osoba sprzątająca łazienki powinna często je odwiedzać, by sprawdzić, w jakim są stanie i w razie potrzeby szybko przemyć podłogę.

11. Pamiętaj o pierwszym wrażeniu

Na koniec przypominamy, że utrzymanie odpowiedniej higieny zaczyna się już od wejścia do budynku. Regularnie dezynfekuj klamki, czyść drzwi i okna. Zadbaj o porządek na sali, czystość stolików oraz podłóg. Pamiętaj także o wystroju wnętrza restauracji!

Gdzie wybierać środki czystości, które są tanie i pozwolą utrzymać lokal gastronomiczny w idealnej czystości?

W obiektach gastronomicznych ważną rolę odgrywają firmy zaopatrzające ją w różne produkty: od żywności, aż po chemię profesjonalną. Terminowym dostarczaniem środków czystości zajmuje się IKA.

U nas znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do prawidłowej higieny rąk oraz dostosowania lokalu gastronomicznego do najwyższych standardów czystości. Dzięki naszym produktom dla branży gastronomicznej utrzymanie wysokiego poziomu czystości będzie dziecinnie proste. Nie zwlekaj i sprawdź naszą ofertę skutecznych środków czystości, mopów, ścierek i rękawic już dziś. Możesz odwiedzić nas stacjonarnie w Żaganiu, Poznaniu, Krakowie lub Szczecinie oraz zrobić zakupy online. Czekamy na Twoje zamówienie!

Powiązane artykuły

Ustawienia

Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.