Czy naczynia z pulpy i naczynia z trzciny cukrowej to to samo? Z czego są wyprodukowane kompostowalne menu boxy? Dlaczego warto zainwestować w pojemniki z trzciny cukrowej? Co jest lepsze: naczynia plastikowe jednorazowe, czy może jednak te biodegradowalne? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz w tym artykule.
Trzcina cukrowa – ekologiczne rozwiązanie warte uwagi?
Opakowania z trzciny cukrowej podbijają rynek. Czy słusznie? Trzcina cukrowa, inaczej cukrowiec lekarski, to roślina jadalna, która najprawdopodobniej pochodzi z Nowej Gwinei. Wykorzystuje się ją do produkcji cukru oraz w przemyśle papierniczym.
Skąd pomysł na tworzenie z niej opakowań? Po ekstrakcji soku z trzciny, szypułki wyrzucano. Gdy tylko pojawiła się możliwość wykorzystania tego surowca, zaczęto je miażdżyć i wytwarzać z nich pulpę. Dzięki temu na Ziemi jest mniej śmieci (wiadomo, że resztki roślin się rozłożą, ale biorąc pod uwagę skalę przemysłu cukrowego, „hałdy” takich odpadków są ogromne).
Jak wygląda produkcja opakowań typu menubox z trzciny cukrowej?
Pojemniki z trzciny cukrowej powstają właśnie z tej pulpy. Szypułki, o których wspomnieliśmy, to dokładniej rzecz biorąc włókna trzciny cukrowej, pochodzące z jej łodyg. Nazywa się je „bagassa”, czyli wytłokami z trzciny. Pulpa jest formowana w różnego rodzaju naczynia jednorazowe. Przypomina ona papier.
Opakowania z trzciny cukrowej – jakie są?
Opakowania z trzciny cukrowej mają swoje zalety oraz wady. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Naczynia z trzciny cukrowej – zalety
- opakowania ekologiczne biodegradowalne z trzciny cukrowej rozkładają się w pełni i są kompostowalne (możesz je wyrzucić tam, gdzie resztki warzyw i owoców, a po około dwóch miesiącach znikną),
- ekologiczne pojemniki z trzciny cukrowej nie zawierają toksycznych substancji, są więc bezpieczne i dla ludzi, i dla środowiska naturalnego,
- opakowania z trzciny cukrowej są odporne na działanie wysokich temperatur (możesz je krótko podgrzewać w mikrofalówce),
- są to idealne opakowania do dań ciepłych, ponieważ utrzymują dość długo ich temperaturę,
- opakowania ekologiczne z trzciny cukrowej można mrozić i przechowywać w lodówce (najlepiej do 24 godzin, później pulpa może stać się miękka, tak jak ma to miejsce w przypadku papieru),
- menubox z trzciny cukrowej (oraz każde inne opakowanie z niej wytworzone) nie wpływa na smak potraw,
- przedsiębiorcy nie muszą dokonywać dodatkowych opłat związanych z opakowaniami plastikowymi (stwierdzenie „plastik z trzciny cukrowej” jest błędne, ponieważ nie jest to tworzywo sztuczne, a więc nie podlega ono dyrektywie SUP, o której więcej przeczytasz tutaj),
- opakowania ekologiczne jednorazowe z trzciny cukrowej wyglądają ładnie i pasują do firm, które dbają o środowisko naturalne,
- eko opakowania z trzciny cukrowej można wrzucać zarówno do pojemnika na odpady biodegradowalne, jak i do tego na odpady zmieszane.
Pojemniki na wynos z trzciny cukrowej – wady
- z racji tego, że jest to opakowanie biodegradowalne, nie zaleca się przechowywania w nim posiłków dłużej niż 12-24 godziny, ponieważ pulpa zacznie rozmiękać,
- naczynia z pulpy są droższe niż te plastikowe, ale jednocześnie nie wymagają dodatkowych opłat wynikających z przepisów prawa oraz papierologii, z którą borykają się przedsiębiorcy korzystający z plastikowych naczyń.
Pojemniki ekologiczne z trzciny cukrowej – jakie rodzaje są dostępne?
Jakie pojemniki jednorazowe ekologiczne są dostępne w ofercie ika.pl ? Przeróżne! Między innymi:
- pojemniki menubox z trzciny cukrowej,
- pojemniki na sos,
- miski na zupę,
- kubki...
Poznaj je lepiej, czytając dalej.
Pojemniki obiadowe menu box z trzciny cukrowej
Ekologiczne naczynia jednorazowe typu menubox z trzciny cukrowej to pojemniki do pakowania na wynos dań obiadowych stałych (np. mięsa, ziemniaki czy makaron). Menuboxy z trzciny cukrowej występują w różnych wariantach, m.in .:
- niedzielone,
- 3-dzielone,
- 1/2 obiadu niedzielony (idealne na porcje dziecięce, np. makaron),
- 1/2 obiadu 2-dzielny (także na porcje dziecięce, np. ziemniaki i mięso, frytki i nuggetsy),
- hamburger duży (idealne na hamburgery i nie tylko),
- long na sałatki/frytki.
Ekologiczne menuboxy z trzciny cukrowej – do czego się przydadzą?
Do czego przydają się pojemniki obiadowe menu box z trzciny cukrowej? Są to opakowania jednorazowe, które sprawdzą się:
- w barach szybkiej obsługi,
- w barach mlecznych,
- w restauracjach typu fast-food,
- w restauracjach oferujących jedzenie na wynos,
- w cateringach na wynos.
Opakowania do dań płynnych: pojemnik na zupę, miska z trzciny cukrowej
Naczynia z pulpy to także przyjazne środowisku miski. Wybór opakowań ekologicznych na zupę jest duży, m.in.:
- pojemnik na zupę 500 ml z przykrywką (idealny do dań na wynos, nie tylko zup, ale także makaronów w sosach),
- miska z trzciny cukrowej 350 ml,
- miska 500 ml,
- miska 500 ml z uchwytami (idealna dla dzieci, które lubią pić z talerza).
Pojemniki jednorazowe obiadowe – miski i talerze z trzciny cukrowej
Oprócz misek są także przyjazne dla planety talerze, m.in .:
- talerz o średnicy 150 mm (15 cm),
- talerz o średnicy 180 mm (18 cm),
- talerz o średnicy 230 mm (23 cm),
- talerz o średnicy 230 mm (23 cm) 3-dzielony (idealny dla dzieci, które nie lubią, gdy surówka dotyka ziemniaków),
- talerz o średnicy 260 mm (26 cm),
- talerz o średnicy 260 mm (26 cm) 3-dzielony,
- talerz owalny 260 mm (26 cm),
- talerz owalny 320 mm (32 cm),
- talerz kwadratowy 200x200 mm (20x20 cm),
- talerz kwadratowy 260x260 mm (26x26 cm).
Możesz wybrać takie ekologiczne opakowania jednorazowe, które sprostają Twoim oczekiwaniom. Wśród nich są zarówno małe talerzyki na ciasto, jak i te na duże porcje obiadowe czy fancy kwadratowe talerze, które zdecydowanie będą się wyróżniać.
Pojemnik na sos z trzciny cukrowej
Pojemnik na sos to niewielkie, przyjazne środowisku opakowanie, w której zmieści się porcja sosu np. do pizzy. Jest to więc idealne rozwiązanie do tych punktów gastronomicznych, które oferują to włoskie danie na wynos.
Opakowania na wynos – kubek z trzciny cukrowej
Opakowania biodegradowalne z trzciny cukrowej to także kubki. Możesz kupić zarówno te mniejsze o pojemności szklanki – 250 ml, jak i te większe – 340 ml. To pozwoli Ci na serwowanie napojów w dwóch rozmiarach. Sprawdzą się one zarówno na kawę, gorącą czekoladę, jak i na herbatę.
Lunch boxy z trzciny cukrowej
"Plastik z trzciny cukrowej" pozwala także na tworzenie opakowań typu lunch box. Są one idealne na stołówkach pracowniczych, które działają tylko w określonych godzinach, np. do 16. Dzięki temu pracownicy mogą zaopatrzyć się w posiłek na później, zadbać o swoje brzuchy oraz o planetę. Taki lunch box to to samo opakowanie, co pojemnik typu menu box. Oznacza to, że może być on zarówno niedzielony, jak i 2- oraz 3-dzielony. Możesz znaleźć pojemniki menubox na całą porcję obiadową lub na pół porcji. Nie potrzebny jest Ci pojemnik na sos, ponieważ w dzielonych menuboxach znajdziesz na niego miejsce i możesz osobno wsypać nuggetsy, frytki i keczup.
Warto zainwestować w opakowania z trzciny cukrowej, by zadbać o swój komfort (mniej opłat i papierologii) oraz o komfort planety.