Wiosenne porządki - jak się do nich przygotować i zaplanować, żeby nie poświęcać na nie zbyt dużo czasu?

Dodany dnia1 Rok temu Przez

Wiosenne porządki odbywają się w wielu domach. Przygotowując się na nadejście ciepłych dni, czujemy przypływ energii, którą możemy spożytkować właśnie sprzątając mieszkanie. Porządki wiosenne dobrze wcześniej zaplanować, by nie zajęły zbyt dużo czasu, nie zmęczyły domowników i przyniosły oczekiwane efekty. Zebraliśmy dla Ciebie porady, dzięki którym efekt wiosennych porządków przejdzie Twoje oczekiwania. Mamy też mały bonus: rzeczy, które umilą Ci sprzątanie. Koniecznie doczytaj artykuł do końca!

Korzyści wynikające ze sprzątania domu przed nadejściem wiosny

Jako dzieci często zastanawialiśmy się, po co te nasze mamy (rzadko kiedy sprzątaniem zajmowali się wszyscy) tak dokładnie sprzątają cały dom. Będąc dorośli, zaczynamy zauważać, dlaczego tak było. Nie każdy jednak widzi korzyści wynikające ze sprzątania.

Dlaczego warto zrobić wiosenne porządki?

  • pozbędziesz się nadmiaru rzeczy i zyskasz przestrzeń,
  • pozbędziesz się kurzu z mieszkania (być może zaobserwujesz, że ten katar, który towarzyszył Ci przez całą zimę, nagle odpuścił),
  • wpuścisz więcej słońca do domu, bo brudne okna skutecznie blokowały promienie słońca,
  • poczujesz spokój, bo w domu będzie ład i porządek.

Wiosenne porządki sprawią także, że mieszkanie lub dom będzie czyste, a Ty będziesz mogła rozkoszować się czasem na świeżym powietrzu, gdy tylko nadejdą cieplejsze dni. W końcu kurz nie będzie się sypał z firan, a rośliny odżyją. Już nie możesz się doczekać, prawda?

Niestety, samo się nic nie zrobi. Ale możesz podjąć działania, dzięki którym wiosenne sprzątanie mieszkania lub domu będzie po pierwsze: przyjemniejsze, po drugie: szybsze, a po trzecie: efektywniejsze. Od czego zacząć?

Jak zacząć wiosenne porządki? Dobry plan przede wszystkim!

Porządki powinnaś rozpocząć od stworzenia planu. Bez niego może się okazać, że wykonujesz wiosenne porządki byle jak, zaczynając np. od dołu, a później znów kurzysz i brudzisz, ścierając kurz z wysokich mebli. Jeśli chcesz, by zajęły one minimum czasu, a przy okazji dawały maksimum efektów, porządki warto zacząć od stworzenia listy rzeczy do zrobienia.

Jak dobrze zaplanować wiosenne porządki? Poradnik krok po kroku

Krok 1. Zrób listę miejsc do posprzątania

Generalne wiosenne porządki to często niekończąca się lista zadań. Tak może to wyglądać, gdy będziesz działać bez planu. Weź kartkę i długopis. Podziel stronę na poszczególne pomieszczenia, ponieważ wtedy łatwiej będzie Ci znaleźć wszystkie niezbędne do wykonania czynności. Pod każdym nagłówkiem zapisz wszystko, co przyjdzie Ci do głowy.

Przykład - kuchnia:

  • ścieranie kurzy na meblach,
  • przejrzenie szafek z jedzeniem,
  • przejrzenie wszystkich rzeczy i pozbycie się zbędnych,
  • umycie zlewu,
  • umycie kuchenki,
  • czyszczenie piekarnika,
  • czyszczenie lodówki w środku i z zewnątrz,
  • czyszczenie zamrażalnika...

W zależności od tego, jak duży jest Twój dom, lista może być odpowiednio dłuższa lub krótsza. Nie martw się, jak o czymś zapomnisz. Gdy tylko wpadnie Ci do głowy kolejne zadanie - dopisz je

Krok 2. Uporządkuj listę

Lista wiosennych porządków powinna być uporządkowana. Dzięki temu sprzątanie zajmie Ci mniej czasu. Jak to zrobić? Najpierw spójrz na swoją listę i zaznacza takie same lub bardzo podobne zadania. Na pewno zapisałaś odkurzanie w każdym pomieszczeniu czy mycie okien. Zgrupuj te zadania i zapisz je na nowej liście jako jedno. Jednocześnie pamiętaj o wykreślaniu ich z pierwszej listy. Gdy wszystkie zadania będą już pogrupowane, dopisz te, które zostały. Pierwszą listę możesz już wyrzucić. Może wydawać Ci się to stratą czasu, ale zrobienie listy trwa kilka minut i potrafi zaoszczędzić godziny na sprzątaniu.

Krok 3. Harmonogram wiosennych porządków. Sprawdź, jak go przygotować

Jeśli chcesz, możesz robić kolejną listę, na której uwzględnisz zadania w odpowiedniej kolejności... możesz też wybrać prostszy sposób. Ponumeruj zadania w takiej kolejności, w jakiej chcesz je wykonać.

Porada: Kieruj się zasadą sprzątania od góry, czyli najpierw zajmij się ścieraniem kurzu z karniszy, zdejmij firany, wytrzyj górę wysokich mebli itd. Powoli schodź niżej, przez mycie okien, wycieranie kurzu na półkach. Odkurzanie podłóg zostaw na sam koniec. Podczas przeglądania szafek czy ścierania kurzu wiele śmieci spadnie na podłogę. Jeśli zaczniesz wiosenne sprzątanie mieszkania od tego elementu, na koniec będziesz musiała go powtórzyć.

Krok 4. Wiosenne sprzątanie podziel na części

Możesz sprzątać po kolei każde pomieszczenie, albo kierować się konkretną czynnością, np. jednego dnia ścierasz wszędzie kurze, innego zajmujesz się praniem pościeli, koców, szlafroków czy firan, a jeszcze następnego odkurzaniem i myciem podłóg. Podczas układania konkretnego planu działania, czas warto też zaplanować. Wyznacz więc ramy, w ciągu których powinnaś się zmieścić, by nie rozwlekać sprzątania zbyt długo i nie popadać w perfekcjonizm.

Krok 5. Pamiętaj o reszcie domowników

Pamiętaj, by do wiosennych porządków zaangażować wszystkich domowników. Jeśli niechętnie biorą się za sprzątanie, daj im wybór. Nie pytaj, czy pomogą Ci sprzątać. Zamiast tego spytaj każdego, co woli robić, np. myć okna czy szorować kabinę prysznicową. Przypisz zadania do osób, by później domownicy nie stwierdzili, że nic o tym nie wiedzieli. Przy okazji będziecie widzieć, które zadania zostały już zrealizowane, więc możecie kolejno brać się do pracy. Dzięki temu uda się Wam zrobić porządek o wiele szybciej i każdy zdąży odpocząć.

Krok 6. Przygotuj się odpowiednio

Nim podejmiesz jakiekolwiek działania, warto przygotować potrzebny sprzęt, taki jak ścierki, mop, odkurzacz (sprawdź, czy masz zapas worków), środki czystości chemiczne lub naturalne, worki na śmieci i inne potrzebne rzeczy. Je wszystkie - w niskich cenach - znajdziesz w sklepie ika.pl. Zaopatrz się już dziś, a my dostarczymy zamówienie jak najszybciej, byś zdążyła z wiosennymi porządkami przed nadejściem pięknej pogody.

Te rzeczy warto zrobić podczas wiosennych porządków

Plan sprzątania domu już gotowy. Wiesz już od czego zacząć wiosenne porządki. To jednak nie koniec. Przygotowaliśmy dla Ciebie spis zadań, które warto zrealizować właśnie przed nadejściem wiosny.

Wiosenne porządki: czas start!

Umyj okna i wpuść promienie słońca do domu

Wiosną czas umyć okna, które brudziły się przez całą zimę. Domowe porządki bez dokładnego umycia szyb wydają się niekompletne. Choć w mieszkaniu jest czysto, widzimy smugi brudu na oknach. Przy okazji wiosennych ciepłych dni warto otworzyć je na oścież, odkurzyć ramy, a później dokładnie wyczyść zarówno ramy, jak i parapety oraz szyby z obu stron. Możesz do tego celu wykorzystać specjalne ścierki do mycia okien, dzięki którym wystarczy Ci miska z wodą i nic więcej. Zaoszczędzisz na środkach czystości! Gdy skończysz, do wnętrza będzie wpadać o wiele więcej słońca. A przy okazji odetchniesz pełną piersią, bo w domu będzie dobrze przewietrzone.

Pozbądź się kurzu ze wszystkich miejsc

Przy okazji wiosennych porządków zajrzyj do wszystkich zakamarków mieszkania lub domu. Nawet nie wiesz, ile kurzu kryje się w szafach, za nimi czy na karniszach. Dlatego rozpocząć porządki wiosenne warto właśnie od pozbycia się kurzu. Zaopatrz się w niezbędny sprzęt. Możesz wybrać ściereczki z mikrofibry w dużym zestawie, byś nie musiała przejmować się praniem ich podczas sprzątania. Doskonale zbierają kurz, więc sprzątanie pójdzie jak z płatka. Podczas robienia wiosennych porządków przyda Ci się także mop z mikrofibry. Usuniesz nim kurz spod mebli oraz ze ścian np. kafelków w łazience. Później możesz zdjąć nakładkę i wyprać ją, a następnie umyć podłogi.

Pamiętaj, że jeśli nie przygotujesz się dobrze, nie wykonasz odpowiednio wiosennych porządków. Braknie Ci ściereczek, zostawisz mieszkanie w połowie brudne, a kurz będzie roznosił się do tych miejsc, w których już sprzątałaś. Przez to będziesz miała jeszcze więcej pracy.

Zrób przegląd szafek kuchennych

Plan sprzątania domu powinien zawierać też sprzątanie szafek kuchennych. Często trzymamy w nich zapasy jedzenia na przyszłość, a później okazuje się, że już są przeterminowane. Głębokie szafki pełne opakowań sprawiają, że porządkom kuchennym warto poświęcić więcej czasu. Sprawdź, czego już nie można jeść i pozbądź się tych produktów jak najszybciej. Skąd to wiedzieć? Jeśli na opakowaniu widnieje napis "należy spożyć do...", a termin jest przekroczony - produkt nie nadaje się do jedzenia. Ale jeśli znajdziesz "najlepiej spożyć do...", możesz go śmiało wykorzystać, nawet gdy termin dawno minął. Produkty, które mają napis "najlepiej", nie psują się, a jedynie mogą stracić intensywność aromatu itd.

Produkty, które nadają się do spożycia ustaw na stole. Sprawdź, co możesz z nich przygotować i od razu zapisz dania na kartce, a brakujące produkty na liście zakupów. W ten sposób szybciej pozbędziesz się zapasów.

Sprzątanie szafek kuchennych to także czyszczenie półek i szuflad. Wytrzyj je dokładnie. Skup się szczególnie na tych miejscach, gdzie stoją oleje i inne tłuste rzeczy. Mogły zostawić ślady.

Dokładnie mycie kuchni

Pamiętaj, by przy okazji porządków wiosennych dobrze wysprzątać kuchnię. Jeśli na co dzień gotujesz, wszędzie osadza się tłuszcz, do którego kurz przykleja się o wiele bardziej niż na meblach w innych pomieszczeniach. Nie wystarczy Ci sama ścierka z mikrofibry. Potrzebujesz preparatu, dzięki któremu skutecznie usuniesz cały tłuszcz i inne kuchenne zabrudzenia. Nie wystarczy samo umycie kuchenki. Pamiętaj, aby podczas wiosennych porządków oczyścić też kafelki na ścianach, przestrzeń pod kuchenką oraz za nią, okap, a także wszystkie meble i żyrandole. Nie spodziewasz się nawet, ile brudu się na nich może znajdować.

Przejrzyj garderobę i wymień ubrania na wiosenne

Podczas porządków warto pamiętać o przejrzeniu ubrań swoich oraz młodszych dzieci, które nie potrafią zrobić tego samodzielnie. Reszta domowników powinna odpowiadać za własne garderoby. Oczywiście porządki wiosenne nie obędą się bez wyczyszczenia szaf na ubrania w środku. Wyciągnij więc całą odzież i bieliznę, a następnie wytrzyj półki. Odkładaj do szafy ubrania, które będziesz nosić wiosną. Te, które zostaną, możesz włożyć do pojemnika, odłożyć na górną półkę lub schować do worka próżniowego. Wrócisz do nich jesienią.

Schowaj zimowe dekoracje

Czas pozimowych porządków to idealny moment na schowanie świątecznych oraz zimowych dekoracji. Sprawdź, czy aby na pewno wszystko schowałaś. Możesz przy okazji posegregować je i opisać pudełka, by zimą szybciej znaleźć to, czego potrzebujesz.

Pozbądź się zbędnych rzeczy

Robiąc wiosenne porządki warto pamiętać o pozbyciu się zbędnych rzeczy. Nie jest to łatwe, bo często podchodzimy do rzeczy ze zbyt dużym sentymentem lub uważamy, że jeszcze się przydadzą. Dlatego podczas wiosennych porządków pamiętaj o tym, by zastanowić się, kiedy ostatni raz wykorzystywałaś dany przedmiot. Jeśli więcej niż rok temu - możesz się go pozbyć. Dzięki wyrzuceniu, oddaniu czy sprzedaniu niepotrzebnych rzeczy możesz zyskać dużo wolnej przestrzeni.

Jak to zrobić? Podczas wiosennych porządków odkładaj od razu niepotrzebne rzeczy w jedno miejsce, np. do kartonu. Gdy skończysz już wiosenne odgracanie domu, wychodząc z ostatniego pomieszczenia, przejrzyj pudło. Posegreguj rzeczy na te, które wyrzucisz, oddasz komuś i sprzedasz. Pierwszej kategorii możesz pozbyć się od razu. Resztę wystaw na grupach na Facebooku lub innych portalach do sprzedaży.

Wyczyść fronty mebli

Kiedy ostatni raz czyściłaś fronty mebli? A wiesz, że na nich także osadza się kurz? Jeśli masz małe dziecko, na pewno nie raz nie dwa dotykało brudnymi rączkami szafek. Dlatego jeśli chcesz przeprowadzić wiosenne porządki dobrze, zadbaj o czystość w każdym miejscu. Standardowe porządki wiosenne powinny zawierać w harmonogramie czyszczenie frontów. Przydadzą Ci się do tego ściereczki oraz środki czyszczące. O ile w sypialni czy salonie możesz obyć się bez środka chemicznego, tak w kuchni, gdzie osadza się tłuszcz, jest on niezbędny.

Zadbaj o rośliny

Czas pozimowych porządków to moment, w którym trzeba pamiętać o roślinach! Jeśli nie wiesz, jak o nie dobrze zadbać, spędź chwilę, by poszukać informacji. Zaopatrz się w ziemię oraz dodatki do podłoża, odpowiednie doniczki i nawóz. Przesadź rośliny, poprzycinaj je i usuń suche liście. By nie zrobić zbyt dużo bałaganu, kup duże worki na śmieci. Weź jeden, rozetnij go i rozłóż na podłodze. Po zakończonej pracy zawiń go do środka i gotowe. Nie musisz odkurzać i myć podłogi.

Pamiętaj, by zrobić też wiosenne porządki w ogrodzie czy na podwórku. Zgrab resztki liści, które mogły zostać po jesieni. Sprawdź, czego potrzebujesz na nowy sezon ogrodniczy. Uprzątnij suche gałęzie czy liście. Podczas wiosennych porządków uprzątnij także warsztat lub szopkę na narzędzia. Zbierz pajęczyny, zetrzyj kurz i przejrzyj rzeczy. Od razu pozbądź się tego, czego nie potrzebujesz. A resztę uporządkuj, by szybko odnaleźć to, czego potrzebujesz do pracy w ogrodzie.

Co zrobić, by umilić sobie wiosenne porządki?

Chcesz, by wiosenne porządki milej Ci przebiegły? Mamy dla Ciebie kilka pomysłów. Możesz znaleźć wyzwania wiosennych porządków. Są one często prowadzone na blogach i w mediach społecznościowych. Dzięki nim jednocześnie porządki wiosenne robi wiele osób, a jak wiadomo: razem zawsze raźniej.

Wolisz sprzątać sama? Nie ma problemu! Pamiętaj, by rozpoczynając wiosenne porządki zapalić świecę zapachową. Gdy skończysz, w całym mieszkaniu będzie pięknie pachnieć. Wybierz zapach, który kojarzy Ci się z wiosną. Warto sięgać po świece sojowe, które - w porównaniu do parafinowych - nie są szkodliwe dla naszego zdrowia.

Efektywność wiosennych porządków podniesiesz... włączając taneczną muzykę, która Cię pobudzi. Będziesz się tak dobrze bawić, że nawet nie zauważysz, kiedy posprzątałaś cały dom czy wybrane pomieszczenie. W trakcie możesz śpiewać i tańczyć, przez co porządki będą świetną zabawą, a nie tylko przykrym obowiązkiem. Jeśli nie przepadasz za muzyką, to sprzątanie warto zacząć od włączenia podcastu lub audiobooka. Możesz słuchać go na słuchawkach podczas odkurzania lub z głośnika czy telefonu.

Wiosenne sprzątanie ułatwi Ci odpowiedni sprzęt. Wybieraj produkty do sprzątania, które usprawniają cały proces. Ściereczki z mikrofibry, specjalne ścierki do mycia okienmop dopasowany do Twoich podłóg i duże worki na śmieci to prawdziwe niezbędniki.

O mopach możesz dowiedzieć się więcej z tego artykułu: Jaki mop wybrać - paskowy, sznurkowy czy z mikrofibry?

Podsumowanie

Odgracenie domu sprzyja porządkowi. Dlatego warto je łączyć ze sprzątaniem. Jednocześnie wypucujesz całe mieszkanie i zyskasz dodatkową przestrzeń, którą do tej pory zajmowały zbędne rzeczy. Pamiętaj, by do sprzątania dobrze się przygotować. Stwórz harmonogram i zaopatrz się we wszystko, czego potrzebujesz, by Twój dom lśnił czystością. Możesz to zrobić w sklepie IKA, gdzie znajdziesz niezbędne rzeczy do sprzątania w bardzo atrakcyjnych cenach.

Produkty powiązane
Powiązane artykuły

Menu

Ustawienia